ГРВІ та грип

Застуда чи ГРВІ трапляються з людьми будь-якої пори року, а з настанням холодів, виникає небезпека захворіти на більш небезпечну респіраторну інфекцію. На жаль, в сучасних умовах, для лікування грипу самого лише постільного режиму вже недостатньо. Особливо, якщо у хворої людини високий ризик ускладнень інфекції.

Тому у разі захворювання на ГРВІ чи грип, лікування має складатись із трьох компонентів: етіотропна терапія (знищити збудника), патогенетична (зупинити негативні процеси, спровоковані хворобою) та симптоматична (усунути прояви інфекції).

Перебування в ліжку – це економія сил організму та запобігання поширенню інфекції. А ще й важлива складова профілактики та лікування грипу у дітей шкільного віку під час епідемічного періоду.

Клінічні прояви та показання до лікування

Не варто приймати кожний випадок підвищення температури за грип, навіть під час епідемічного періоду. Адже симптоми для гострих респіраторних захворювань, збудниками яких можуть стати понад 300 мікроорганізмів, багато в чому схожі.

Причина в тому, що всі патогенні мікроби вражають верхні дихальні шляхи, при цьому мають схильність до різних їх рівнів:

  • риновіруси та коронаровіруси заселяють епітелій носу;
  • реовіруси «полюбляють» ніс та гортань;
  • віруси парагрипу – гортань;
  • грип «надає перевагу» трахеї;
  • респіраторно-синцитіальний (РС) вірус заселяє бронхи та бронхіоли;
  • аденовіруси вражають лімфоїдну тканину.

Звичайно, це не означає, що збудники будуть розмножуватися лише в цих відділах організму. Але симптоми, якими супроводжується ГРВІ, допоможуть лікарям клінічно зорієнтуватись та призначити актуальне лікування інфекції.

Риніт

Запалення слизової оболонки носа, є найбільш поширеним симптомом ГРВІ. Супроводжується закладенням носових ходів, утрудненням дихання, чиханням, виділеннями з носу (нежить).

Частіш за все викликається риновірусами, перебіг переважно легкий. Загальний стан хворого не погіршується, в чому криється небезпека: людина не відчуває потреби в лікуванні ГРВІ, веде звичне життя та поширює збудників.

Фарингіт

Являє собою запалення слизової оболонки глотки. Супроводжується болем в горлі, котрий посилюється при ковтанні. Інколи пацієнти скаржаться на печіння.

Температура за умов ізольованого фарингіту не властива, однак біль буває настільки сильним, що суттєво погіршує якість життя. Інший важливий момент: пересушена та запалена слизова оболонка глотки стає вразливою перед іншими збудниками ГРВІ, лікування допомагає запобігти прогресуванню патологічного процесу.

Ларингіт

Запалення слизової оболонки гортані. Виникає не лише внаслідок зараження інфекційними агентами, а й ще через подразнення тютюновим димом, голосове навантаження, переохолодження, зловживання алкоголем (теж виділяється через епітелій дихальних шляхів).

Симптоми ларингіту розвиваються також у багатьох випадках ГРВІ та грипу: першіння чи біль в горлі, відчуття дертя за грудиною, дзвінкий кашель. Часто змінюється голос.

Для дорослих, ларингіт не є небезпечним станом, але за умови його розвитку, лікування ГРВІ у дітей потребує більшої уваги через небезпеку розвитку крупу – перекриття дихальних шляхів набряклими та запаленими голосовими зв’язками.

Трахеїт

Запалення слизової оболонки трахеї. Часто потребує лікування при грипі, але трапляється й при інших випадках ГРЗ.

Симптоми: 

  • біль за грудиною, але нижче, ніж при ларингіті;
  • відчуття дряпання там же ж;
  • сухий кашель нижчої тональності;
  • глибокий вдих посилює неприємні відчуття та провокує напад кашлю.

Температура може підвищуватися (свідчить за потребу призначення лікування від грипу), або залишається в межах норми.

Бронхіт та бронхіоліт

Означають розвиток запалення у відповідних відділах дихальних шляхів. Бронхіт проявляється наступними симптомами:

  • кашель спочатку сухий, через кілька днів стає вологим з виділенням слизового харкотиння;
  • підвищення температури тіла, зазвичай до субфебрильних показників;
  • задишка при звичних фізичних навантаженнях.

Бронхіоліт – серйозний процес, що супроводжується запаленням слизової оболонки найдрібніших кінцевих ділянок бронхів. Набряк призводить до перекриття їх просвіту, загрожує важкими порушеннями функції дихання.

Розвиток бронхіту чи бронхіоліту свідчить, що ГРВІ чи грип набрали важкого перебігу, лікування таких пацієнтів вдома неприпустиме. 

Підходи до діагностики грипу та ГРВІ

Нагадаємо, що це не одна й та ж патологія: грип входить до складу категорії вірусних інфекцій (ГРВІ), але є найбільш небезпечним збудником. Й тому грипу приділяють окрему увагу.

Проблема в тому, що вірусологічна діагностика ще не є поширеною та доступною. Через що встановити збудника застуди та призначити лікування від грипу чи іншої ГРВІ не так вже й просто.

Лікарі в процесі діагностики користуються своїми діагностичними критеріями. Так, на користь грипу вказують наступні явища:

  • гострий початок, хворі навіть вказують годину, коли відчули погіршення свого стану;
  • виражені симптоми інтоксикації – біль у м’язах, суглобах та кістках, болючість рухів очними яблуками, головний біль, загальна розбитість та інше;
  • різке, протягом хвилин, підвищення температури до 38-40°С;
  • сухий кашель, відчуття болю та дертя за грудиною.

Вологий кашель та виділення з носу при грипі з’являються через 12-24 годин після початку гострих явищ. Зазвичай, людина на цей час вже перебуває в ліжку через сильне нездужання.

Діагностичні критерії «інших» ГРВІ характеризуються різноманітністю, але від грипу відрізняються одним: значно меншою мірою вираженою інтоксикацією. У людини закладає ніс, починається нежить, підвищується температура, болить горло та турбує кашель. Однак при цьому немає такої розбитості та знесиленості.

Лікування ГРВІ

Більшість випадків захворювання на такі інфекції, госпіталізації не потребують. Але людині з ознаками навіть легкої ГРВІ, варто поберегтися та організувати собі постільний режим на 2-3 дні, до стихання катаральних явищ.

Лікарі теж не заперечують проти лікування ГРВІ в домашніх умовах, особливо під час епідемічного сезону. Адже перебування на лікарняному дозволяє зменшити поширення збудників інфекції в людському середовищі. А спокій вдома допомагає організму мобілізуватися на боротьбу з інфекцією, запобігає розвитку ускладнень.

Щодо принципів лікування не важких форм ГРВІ, лікарі одностайні:

  • охоронний режим з виключенням фізичних чи психоемоційних навантажень;
  • багато пити воду, узвари, натуральні соки щоб зменшувати інтоксикаційні процеси;
  • боротьба з кашлем – бронхо-секретолітичні засоби;
  • з профілактичною метою, хворим на цукровий діабет чи ХНЗЛ, можуть призначатися антибіотики.

На жаль, реклама лікарських засобів від застуди під час епідемічного сезону стає прямо таки агресивною. Та для лікування ГРВІ, препарати треба підбирати індивідуально. До того ж, у більшості хворих можна взагалі відмовитися від хіміотерапевтичного компоненту.

Лікування ГРВІ народними методами

Якщо стан хворої людини задовільний, самопочуття залишається задовільним, температура не сягає критичних показників (понад 38°С), то можна спробувати засоби нетрадиційної медицини. Зазвичай, вони спрямовані на зменшення інтоксикації та підвищення загальної опірності організму.

Серед дійсно ефективних засобів народної медицини виділяються:

  • ягоди чорної смородини, дуже багаті на аскорбінову кислоту, їх варто заготовити заздалегідь – натерти з цукром, заморозити в морозильнику;
  • плоди шипшини теж надзвичайно багаті на вітамін C та інші корисні сполуки;
  • лікарські трави – ромашка, чабрець, календула, шавлія – чинять протизапальний ефект, зменшують інтоксикацію;
  • за наявності кашлю – застосовуйте збір мати-й-мачухи, кореня солодки та подорожника.

Краплі в ніс з цибулі чи часнику, краще не робити. Також не слід вживати чаї з листя малини та ягоди калини при вагітності, бо такі природні методи призводять до підвищення тонусу матки.

Остерігайтесь цитрусових, особливо при лікуванні ГРВІ у дітей грудних, до року життя. В лимонах та апельсинах аскорбінки значно менше, ніж в шипшині чи смородині. А речовин, здатних викликати алергію – більше.

Добрим засобом є натуральний мед. Його можна розсмоктувати, розводити з теплою (не гарячою) кип’яченою водою та пити. Завдяки своєму смаку, мед чудово підходить для профілактики та лікування ГРВІ у дитини. Звичайно, якщо немає алергії.

Одне «але»: застосовувати засоби народної медицини можна лише після консультації з лікарем. Адже є певні категорії людей, для кого будь-яка вірусна інфекція може становити загрозу для життя.

За легкого перебігу хвороби, можна обмежитися народними засобами. Але, якщо:

  • занедужала дитина до 1 року;
  • симптоми ГРВІ виникли у вагітних;
  • хворіє жінка під час грудного вигодовування;
  • протягом перших 2-3 діб стан хворої людини не покращується чи, навіть погіршується;

то в таких випадках треба консультація лікаря та призначення медикаментозного компоненту.

Але тільки не самостійне застосування ліків. Трохи нижче в статті ми докладніше зупинимось на тому, які препарати для ГРВІ застосовувати не варто чи навіть небезпечно.

Принципи лікування грипу – препарати та режим

Отже, хворих на сезонний грип, за умови неускладненого перебігу, рекомендується лікувати вдома. Виділити людині окрему кімнату, посуд, проводити там вологе прибирання та носити маску.

Головний напрямок – патогенетична терапія. Багато в чому, вона схожа з такою при рутинних ГРВІ: спокій, постільний режим, багато пити. Також, для зміцнення судин та капілярів, всім хворим на грип рекомендується приймати рутин з препаратом аскорбінової кислоти.

Інші препарати мають призначатися індивідуально. Особливо, якщо пацієнт – дитина, бо ефективна схема є різнобічною:

  • противірусні засоби;
  • жарознижувальні;
  • симптоматичні;
  • профілактичні.

Далі розберемо докладніше принципи складання лікувальної схеми.

Противірусні засоби

При грипі мають застосовуватися протягом перших годин з початку захворювання.

  1. Механізм дії полягає в порушенні проникнення збудника в клітини-мішені.
  2. Механізм дії полягає в руйнуванні вірусного ферменту нейрамінідази, котрий відповідає за багато етапів в життєвому циклі збудників грипу.

З клінічної точки зору, при появі перших симптомів грипу, варто застосовувати саме препарати із другої групи, бо вірусологічно визначити, до якого типу відноситься збудник під час поточної епідемії, вдається не завжди.

Також, на користь використання інгібіторів нейрамінідази свідчать інші їхні корисні властивості:

  • гальмують як процес зараження клітин-мішеней, так і вихід віріонів із вже заражених клітин;
  • збільшують чутливість вірусів до антитіл організму людини, секреторної ланки імунітету;
  • зменшують синтез прозапальних цитокінів як у вогнищі інфекції, так і у всьому організмі загалом.

Застосовуються або у вигляді спрею (занамівір), або у капсулах (озельтамівір). Найменування препарату та дозування слід підбирати індивідуально. Наприклад, препарати занамівіру не рекомендуються для лікування грипу в дітей від 5 років та вагітних жінок. Натомість, озельтамівір може призначатися вагітним, дітям від 1 року як з терапевтичною метою, так і для профілактики під час епідемічного періоду.

Детоксикація

Вірус грипу, провокуючи виражену інтоксикацію, перевантажує організм. Щоб зменшити токсичне виснаження, людині треба пити.

Орієнтир адекватної детоксикації – щоб під час хвороби, кількість виділеної сечі не була меншою, ніж зазвичай. 

Пити можна не все підряд, лікарі рекомендують вживати наступні рідини та напої:

  • натуральні чаї з лимоном, чабрецем, евкаліптом, ромашкою;
  • соки-фреш зі свіжих фруктів та овочів;
  • мінеральні води лужного складу;
  • молоко.

Нагадаємо, для профілактики ускладнень виношування, вагітним при грипі не можна пити настої з листя малини та калини.

Імуномодулятори

Препарати з цієї групи заполоняють рекламні площі та екранний час кожного холодного сезону. Але думка лікарів така, що ефективне лікування грипу можливе й без цих засобів.

Неоднозначним вважається тезис, що застосування імуномодуляторів допомагає швидше одужати дитині. Через незрілість імунної системи у маленьких пацієнтів, неможливо передбачити наслідки використання таких ліків в подальшому.

Тому, при підозрі на грип, лікування у дітей варто планувати без засобів з імуномодулювальним ефектом. Чи треба використовувати такі ліки дорослим – одностайності у лікарів теж немає. Доцільність застосування слід розглядати індивідуально.

Жарознижувальні

Підвищення температури тіла супроводжує майже кожен випадок ГРВІ та грипу. Бо це – захисна реакція організму, завдяки котрій він намагається швидше позбутися збудника:

  • створюються несприятливі для розмноження вірусів температурні умови;
  • активується фагоцитарна ланка імунітету;
  • підвищується синтез інтерферонів.

Подібні ефекти відмічаються лише за умови фебрильної гіпертермії (в межах 38°C. Тому жарознижувальні препарати слід застосовувати для симптоматичного лікування грипу, лише якщо гарячка сягає значних показників (до 39°C та вище). У дітей, лихоманку при грипі необхідно лікувати в координації з лікарем-педіатром.

Не можна застосовувати ацетилсаліцилову кислоту чи інші препарати з її вмістом: це може призвести до фатального ураження печінки – гострої гепатаргії, синдрому Рея.

Для зменшення лихоманки варто застосовувати ібупрофен, подеколи – парацетамол. Гарний ефект дає використання мефенамінової кислоти: вона добре знімає жар, та має інтерфероніндукуючі властивості. Але дітям, через імуномодулювальний вплив, її давати не варто.

Симптоматичні засоби

Як не важко здогадатися – застосовуються для полегшення неприємних симптомів хвороби:

  • судиннозвужувальні при закладенні носу, набряку носоглотки, затруденому носовому диханні – рекомендуються препарати ксилометазоліну;
  • пом’якшувальні, для зменшення проявів фарингіту – наприклад, таблетки для розсмокутування “Еребра” на основі екстратку лится обліпихи.

Звичайно, на збудника засоби для симптоматичного лікування грипу та ГРВІ не подіють. Однак використовувати їх варто, адже ці ліки покращують самопочуття, зменшують біль в горлі.

“Еребра”, взагалі, ще й створює протеїнову плівку на поверхні слизових оболонок та перешкоджає вірусам заражати інші клітини, зупиняється прогресування інфекції. На такому тлі меншає запалення, стихає біль в горлі. Крім цього, екстракт листя обліпихи стимулює локальний імунітет епітелію ротоглотки, чим зменшує ризик приєднання бактеріальної флори (а це – часте ускладнення ГРЗ).Якщо почати використання “Еребри” з перших годин появи симптомів ГРВІ чи грипу, то ризик бактеріальних ускладнень, а отже – й застосування антибіотиків – суттєво зменшується.

Небажані ліки

Хотілося б застерегти людей від масового застосування ліків для лікування симптомів застуди із комплексним складом. До таких препаратів, зазвичай, входить судиннозвужувальний компонент, антигістамінний та жарознижувальний.

Після прийому таких “ліків”, організм ніби перестає помічати інфекцію, а отже – й перестає чинити їй опір. Людина на кілька годин повертає собі задовільне самопочуття, але виснажує свої захисні резерви. Розплата за це – прогресування вірусної інфекції і ризик важких ускладнень, вірусних та бактеріальних. До речі, антигістамінні препарати взагалі не довели свою ефективність при грипі чи застуді, МОЗ не рекомендує використовувати їх навіть для симптоматичного лікування ГРЗ.

Антибіотики

Віруси грипу, як й збудники інших ГРВІ, не піддаються антибіотикам. Тому їх поголовне призначення (як полюбляють робити деякі дитячі та дорослі лікарі), не є доцільним.

Необґрунтоване використання антибиотікотерапії призводить до алергізації організму, пригнічує активність імунної системи, сприяє дисбіотичним розладам на слизових оболонках дихальних шляхів та шлунково-кишкового тракту. Чим зменшує загальний опір, який чинить організм вірусній інфекції.

Щодо лікування антибіотиками при грипі, необхідно приймати виважене рішення за огляду на три варіанти:

  • повна відмова від антибактеріальних засобів – при легкому, неускладненому перебігу грипу у здорової дитини або дорослої людини;
  • відкладене в часі призначення – антибіотики починають давати через 3-4 дні від початку інфекційного процесу, актуальне для людей, котрі мають невеликий ризик ускладнень на фоні затяжного грипу, у кого клінічно (аналізами крові) підтверджується прогресування інфекції;
  • негайне застосування антибіотиків – пацієнтам з важким перебігом грипу чи ГРВІ, з наявними ознаками бактеріального ураження (ангіна, абсцеси, діти з двобічним отитом та інше) або з груп високого ризику ускладнень (ЦД, СНІД, декомпенсовані хронічні захворювання).

Перелік препаратів та доз антибіотиків, котрі варто призначати при лікуванні грипу дітей та дорослих, визначаються окремо.

Лікування грипу народними методами

Грип – найбільш важка та небезпечна респіраторна інфекція (серед сезонних). Тому лікарі досить обережно ставляться до питання застосування лише народних засобів, особливо – у дитини.

Сучасні протоколи лікування грипу передбачають обов’язкове призначення противірусних ліків, зняття інтоксикації та профілактику ускладнень. Забезпечити хворому на грип, лікування в домашніх умовах із дотриманням таких принципів неможливо, якщо обмежуватися лише засобами народної медицини (вище, в розділі про ГРВІ, ми вказували найбільш ефективні з них).

Лікування грипу в домашніх умовах допустиме лише, якщо хвороба має легкий перебіг, а людина не відноситься до групи ризику з розвитку ускладнень.

Стаціонарне лікування

Переважна кількість хворих на грип, в тому числі й дітей, успішно лікуються в домашніх умовах. Але є випадки, коли амбулаторного лікування недостатньо. Тоді своєчасна госпіталізація сприяє збереженню не лише здоров’я, але й життя.

Показання до стаціонарного лікування при грипі:

  • дихальна недостатність (частота дихань понад 30 за хвилину);
  • тахікардія, частота пульсу понад 130 за хвилину;
  • артеріальна гіпотензія, зниження систолічного тиску нижче 90 мм рт. ст., а діастоличного – від 60 мм рт. ст.;
  • погіршення свідомості – дезорієнтація, марення;
  • лихоманка більш, ніж 38,5°C, котру не вдається збити вдома;
  • вік хворої людини 65 років та більше.

Крім літніх людей, треба звертати увагу й на дітей: у них на фоні грипу, через незрілість компенсаторних механізмів, існує значний ризик ускладнення перебігу хвороби.

Профілактичні заходи

Найкраще – запобігти хворобі. Й щодо профілактики грипу, у лікарів є ефективний інструмент. Це – вакцинація, або специфічна профілактика.

Щеплення дає 90% ймовірність, що людина не захворіє на грип. Але залишаються 10% ризику хвороби, є люди, котрим вакцинація протипоказана за медичними чинниками. Та й щодо ГРВІ вакцину винайти ще довго не вдасться. Тому крім специфічної, слід користуватися ще й заходами неспецифічної профілактики, про це можна почитати докладніше.

Тим же ж, хто відноситься до групи ризику щодо інфікування на ГРВІ, у кого захворів один (чи кілька) з членів родини, варто застосовувати гіпорамін – безпечний екстракт з листя обліпихи крушиновидної. Ця рослина здавна використовується в народній медицині, причому з гарним ефектом.

На основі гіпораміну створено сучасний препарат «Еребра» – таблетки для розсмоктування при ризику захворювання чи за наявності розвернутої клінічної картини інфекції.

«Еребра» підходить в якості засобу для симптоматичного лікування при грипі та ГРВІ: зменшує набряк слизової ротоглотки та біль в горлі, пригнічує активність вірусів-збудників, безпечна та добре переносится навіть пацієнтами дитячого віку.

Чудово реалізується, як засіб для профілактики грипу та ГРВІ під час епідемічного сезону: створює на слизовій ротоглотки щільну білкову плівку, яка перешкоджає вірусам заразити епітеліальні клітини-мішені. Профіль безпеки дозволяє використовувати гіпорамін школярам та дітям, котрі відвідують дитячі садки. Вагітним жінкам, застосовувати «Еребру» для профілактики чи симптоматичного лікування грипу та ГРВІ, варто лише після консультації з лікарем.