Профілактика грипу – актуально, як завжди
Похолодало, жовтіють листя, продзвенів перший дзвоник у школах, потягнулися діти до дитсадків. І, хоч епідемічний сезон офіційно починається з жовтня, перші жертви ГРВІ та застуд уже займають чергу до лікарів або лежать із температурою вдома. Хоча багато хто міг би уникнути захворювання, просто заздалегідь перейнявшись профілактикою сезонних вірусних інфекцій.
Мета профілактики – не захворіти на ГРВІ або грип
М.І. Пирогов говорив: «Майбутнє належить медицині запобіжній», тобто, профілактичній. З настанням холодів, питання профілактики застуд, ГРВІ та грипу постає особливо гостро.
Не лише тому, що хвороба супроводжується поганим самопочуттям, забирає час, заважає спілкуватися з близькими. Є ще категорії людей, яким простудні захворювання категорично протипоказані, як би абсурдно це не звучало. Це: вагітні, діти, пацієнти з груп ризику (які страждають на важкі хронічні захворювання). Для них профілактика часом значить не просто вберегтися від грипу, а ще і зберегти життя.
Кому потрібна профілактика грипу та ГРВІ
Навіть в XXI столітті гострі респіраторні захворювання продовжують забирати життя. В основному, за рахунок ускладнень, що розвиваються внаслідок виснаження захисних сил організму.
Практично 99 % респіраторних інфекцій мають вірусну природу, бактеріальний компонент приєднується пізніше, на тлі ослабленого боротьбою з вірусами імунітету.
Тому лікарі виділяють кілька категорій людей, яким профілактика ГРВІ та грипу важлива дійсно життєво:
- ті, хто перебуває в тісному контакті з великою кількістю людей – самі медики, вчителі, продавці, водії громадського транспорту й т.і.;
- пацієнти з імунодефіцитними станами, онкохворі, ВІЛ-інфіковані, які отримують цитостатики або препарати кортикостероїдів;
- люди з хронічними хворобами – цукровий діабет, патологія щитоподібної залози, ревматичні процеси;
- діти, які відвідують організовані колективи – школа, дитячий садок;
- вагітні жінки – інфекція, так само, як і її лікування, погано відбиваються на перебігу виношування, створюють ризик ускладнення вагітності;
- з огляду на більшу щільність заселення та місць роботи, міське населення піддається більшій небезпеці, ніж жителі сіл.
Профілактиці грипу та ГРВІ в дітей потрібно приділяти особливу увагу. В епідемічний сезон, у піки захворюваності, на школярів припадає до 50 % від загального числа хворих. У «благополучні» періоди, ця цифра коливається в районі 25 %.
І це – показники лише по грипу, банальні ГРВІ та застуди з легким перебігом до цієї статистики не входять. А там цифри на порядок більші.
Чим профілактика краща за лікування?
Фармпромисловість досить впевнено заявляє про те, що в неї є засоби для боротьби вірусами-збудниками респіраторних інфекцій, включно з вірусами грипу.
Однак:
- препарати не дешеві;
- потребують початку прийому в перші години, першу добу гострої фази застуди;
- не позбавлені побічних явищ і токсичності;
- небезпечні для вагітних жінок;
- є ризик системних алергічних реакцій;
- не захищають інших людей від зараження.
Останній пункт є досить актуальним: лікування грипу та ГРВІ, навіть результативне, не спроможне знизити показник захворюваності. У той час, як профілактика допомагає розірвати епідемічний ланцюжок: людина не хворіє сама, та не заражає оточуючих.
Підходи до профілактики грипу та ГРВІ
Збудники розмножуються в епітеліальних клітинах верхніх дихальних шляхів (носу, ротоглотки) і передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Тобто, під час розмови, чхання або кашлю, мікрочастинки рідини з вірусами вилітають із носа чи рота хворої людини, потрапляють на такі ж слизові оболонки здорової людини. І починають розмножуватися в клітинах епітелію, викликаючи симптоми інфекції (слабкість, нежить, температура, біль у горлі і т.і.).
Є й інший шлях передачі – через забруднені збудниками руки.
Симптоматика з’являється лише через кілька годин після того, як людина починає виділяти збудників, заражати інших людей. Тому лікування, навіть розпочате з перших годин клінічних проявів, не вберігає від небезпеки оточуючих.
З урахуванням такого нюансу, профілактика виглядає набагато кращою, за лікування ГРВІ, застуди або грипу. Адже якщо людина не захворіла, то нікого й не заразить.
Попередити хворобу можна двома шляхами:
- Виробити імунітет проти збудників тієї або іншої інфекції. Це – специфічна профілактика, вакцинація.
- Зробити організм несприйнятливим до збудників, без вакцини. Це – профілактика неспецифічна.
В обох підходів є свої плюси та мінуси.
Специфічна профілактика грипу та ГРВІ
Це імунізація. Типовий варіант – щеплення від грипу, яке рекомендують робити на початку епідемічного сезону. Вакцинний препарат розробляється під кожний епідемічний сезон, на підставі аналізу вже зареєстрованої захворюваності.
Тобто, щеплення від грипу розробляють лише від того збудника, який із великою ймовірністю, призведе до епідемічної ситуації.
Вакцини бувають двох типів:
- Живі, що містять у собі ослаблені вірус грипу, вирощені на курячих ембріонах. Створюють природний, більш виражений імунітет, але багато кому протипоказані.
- Інактивовані, у яких живого збудника немає. Імунітет формується в основному гуморальний (антитіла), менш надійний, але інактивовані вакцина мають менший список протипоказів.
Переваги специфічної профілактики:
- налаштовує організм проти певного збудника, чим підвищує шанс не захворіти, навіть унаслідок масивного інфікування;
- у разі захворювання, процес протікає легше, рідше розвиваються ускладнення, менше часу потрібно на одужання;
- в епідемічному періоді формується прошарок імунного населення.
Але має й мінуси, недоліки:
- є ймовірність, що людина зіткнеться зі збудником, який не «передбачено» у вакцинних препаратах (наприклад – вірусом грипу іншого типу);
- оптимальна напруженість імунних сил формується лише через кілька тижнів після щеплення;
- не запобігає розвитку застуд і ГРВІ, котрі викликаються не вірусами грипу (аденовірус, риновіруси, РС-вірус і інші);
- має протипоказання до застосування;
- препарат не дешевий.
Відмовлятися від вакцинації для профілактики грипу тим, хто може це зробити, не слід. Щеплені люди, навіть якщо хворіють, переносять інфекцію набагато легше, ніж ті, хто вирішив не робити цю процедуру.
Що стосується збудників інших респіраторних вірусних інфекцій, не грипу, то через їх грандіозну мінливість, створення вакцини виглядає нереальним.
Неспецифічна профілактика грипу та ГРВІ
Сюди включаються всі заходи щодо попередження зараження людей, не пов’язані з вакцинацією:
- спрямовані на джерело інфекції;
- спрямовані на переривання механізму передачі інфекції;
- спрямовані на реципієнта – здорової, але чутливої до хвороби людини.
Профілактика на рівні джерела грипу, ГРВІ або застуди
Є помилкою вважати, що хвора людина заразна тільки доти, поки в неї є температура й нежить. Існують дані, що хворий на ГРВІ становить епідемічну небезпеку на всьому перебігу захворювання. Навіть по закінченню гострої фази.
Заходи неспецифічної профілактики грипу та ГРВІ, спрямовані на джерело інфекції, передбачають наступне:
- ізоляція хворого – виділити людині окрему кімнату / палату / бокс, якщо це неможливо – відгородити ліжко суцільною ширмою на відстані не менш, ніж метр від ліжка;
- провітрювати приміщення, де перебуває хворий, якомога частіше;
- проводити там же вологе прибирання із застосуванням деззасобів та миючих засобів не менш, ніж 3 рази на день;
- виділити хворому окремий посуд, мити його в окремій ємності, кип’ятити;
- контактним людям мити руки з милом після кожного контакту;
- самому хворому та контактним людям носити захисні маски, міняти їх кожні 2 години.
І, звичайно, хвору людину необхідно лікувати: обов’язково давати противірусні препарати. А жарознижуючі, анальгетики, судинозвужувальні – за показаннями.
Лікування грипу та ГРВІ самими лише препаратами, які тільки знімають симптоми застуди, категорично протипоказано. Прийом таких ліків створює ілюзію нормального самопочуття, що згодом загрожує небезпечними ускладненнями.
Профілактика шляхом переривання шляху передачі інфекції
Такий підхід особливо актуальний для людей, які перебувають у місцях великої скупченості: мегаполіси з їх метро й щільно набитим громадським транспортом, офісні будівлі, коворкінги, лікарні та поліклініки.
У таких умовах, повітряно-крапельний механізм відступає на другий план, пропускаючи вперед контактний шлях передачі, через забруднені руки.
Тому медики й радять мити руки після кожного контакту з хворим. В епідемічному періоді в міських умовах слід мати при собі флакон зі шкірним антисептиком, застосовувати його після кожної поїздки в громадському транспорті, обробляти руки перед їжею.
У лікарняних умовах застосовується кварцування приміщень, обробка поверхонь дезінфікуючими засобами, що для офісних приміщень фактично не прийнятно.
Профілактика, спрямована на здорову людину
Такі заходи діляться на три категорії:
- Загальнозміцнювальні – дотримуватися здорового способу життя, повноцінно спати, достатньо рухатися, уникати стресів, забезпечити збалансоване харчування.
- Займатися лікуванням і профілактикою супутніх хвороб, котрі знижують стійкість організму до вірусів грипу та ГРВІ.
- Приймати медикаменти та лікарські препарати в епідемічному періоді й після контакту із хворою людиною.
Якщо з першими двома пунктами зі списку всі більш-менш ясно (ЗСЖ – справа самої людини, лікування хронічних хвороб – профільних фахівців), то неспецифічна профілактика грипу та ГРВІ прийомом ліків потребує більшої уваги. Тому що люди зазвичай довіряють у цьому ділі фармацевту, а до лікаря багатьом просто йти ліньки або не вистачає часу.
Часом, шкода від неправильно застосовуваних ліків набагато перевершує шкоду, котра завдається організму самою хворобою.
Детальніше, медикаментозний компонент неспецифічної профілактики грипу та ГРВІ розглянемо трохи нижче в статті. Зараз же пропонуємо визначитися, який підхід вважати оптимальним за різних умов.
Профілактика грипу та ГРВІ під час відвідування школи
Звичайно, краще за все – зробити щеплення. Якщо не учням, то вчителям точно. Однак до щеплень від грипу бувають протипоказання, є й батьки, котрі категорично відкидають сам інститут вакцинації.
Залишається неспецифічна профілактика в сильно урізаному варіанті:
- дітей практично неможливо змусити носити маски;
- дотримуватися необхідного режиму провітрювання навряд чи вийде;
- часто мити класи та коридори просто нікому;
- деззасоби застосовувати складно, тому що вони здатні викликати алергічні реакції в школярів, та й пахнуть не завжди добре;
- кварцування, теоретично, можна організувати, але це пов’язано із серйозними матеріальними та адміністративними ресурсами.
Залишається сподіватися лише на ЗСЖ, міцний імунітет школярів. Й на те, що медикаментозний компонент неспецифічної профілактики допоможе не заразитися. Детальніше про це у відповідному розділі статті, дещо нижче.
Профілактика грипу та ГРВІ в дитячому садку
Вихованці дитячого садка більш схильні до простудних вірусних інфекцій, ніж школярі. Тому що:
- мають незрілий імунітет;
- слабко закріплені навички особистої гігієни;
- відчувають стрес від вилучення із сімейного оточення.
Крім того, окремі мами відправляють до садка дітей в активній фазі ГРВІ, для них головне – щоби температури в дитини не було. А те, що в малюка нежить, кашель і масивне виділення збудників, певних матерів хвилює мало.
Також, як і в школах, повноцінно організувати заходи неспецифічної профілактики грипу та ГРЗ у дитячих садках – нереально.
Допомогти може вакцинація (яка часто протипоказана) або профілактичне застосування медикаментів. Які найменування актуальні – читайте нижче.
Профілактика грипу та ГРВІ під час відвідування лікарень і поліклінік
У таких установах, та ще й під час епідемічного періоду, контакт з активними заразними хворими забезпечений гарантовано. А через те, що до лікарні здорові люди не ходять, ймовірність захворіти після візиту реально висока.
Дещо полегшує ситуацію те, що люди знають про ризик і застосовують маски для себе або дітей. Крім того, в установах охорони здоров’я непогано організовується режим кварцування, вологе прибирання приміщень із застосуванням деззасобів.
На жаль, не скрізь. У будь-якій черзі знайдуться люди з нежиттю й кашлем, але без маски. Графік вологого прибирання теж не завжди дотримується.
Тому, перед тим, як йти до лікарні чи поліклініки, слід запастися маскою, шкірним антисептиком. І підстрахувати себе профілактичним прийомом медикаментів. Серед них є безпечні й ефективні засоби з мінімальними вимогами до обережності при застосуванні.
Особливості профілактики грипу у вагітних і немовлят
Жінка в період виношування вразлива перед інфекціями. Якщо вона хворіє, то плід також наражається на серйозну небезпеку. Те ж стосується періоду лактації: віруси грипу й інші збудники ГРВІ мало того, що призводять до тяжкої інтоксикації в мами, але й інфікують дитину. Тому на час ГРВІ, жінці варто припиняти грудне вигодовування.
Що стосується лікування хворих вагітних, то їм необхідно призначати противірусні препарати в перші 48 годин від появи найменших ознак інфекції. Такий підхід зумовлений вибором між ймовірним впливом ліків на плід і гарантовано негативним результатом, якщо хворобу не лікувати.
Нюанс у тому, що специфічна профілактика грипу та ГРВІ у вагітних і годуючих жінок, може загрожувати їхньому благополуччю. Вакцини від грипу, як правило, на таких категоріях людей не випробовуються, тому застосовувати щеплення без особливої необхідності не слід.
Зате неспецифічна профілактика виглядає більш безпечним способом:
- уникати контактів із потенційно хворими людьми (сидіти вдома, у соцмережах);
- провітрювати приміщення;
- робити регулярне прибирання;
- дотримуватися правил здорового способу життя.
Якщо доведеться йти в жіночу консультацію, лікарню або поліклініку – брати із собою запас масок і шкірного антисептика.
Коли здорова мама – це найкраща профілактика ГРВІ та грипу для плода й немовляти.
Профілактика грипу народними засобами
Довіра до народних засобів зберігається, незважаючи, навіть, на вагомі успіхи фармації XXI століття. Привертає людей відносна безпека (багато в чому, треба визнати, спірна) і доступність методик.
Більшість народних рецептів із профілактики та лікування грипу засновані на використанні лікарських рослин. Відкидати їх користь нерозумно, але є кілька важливих моментів:
- дія м’яка, але слабка;
- результат розвивається протягом декількох днів;
- немає жодного народного засобу з противірусною дією;
- профілактичний ефект реалізується за рахунок загальнозміцнюючого впливу та симптоматичної дії на організм.
Багато надій покладають на цибулю. Дійсно, ця рослина містить фітонциди, однак противірусної активності не має, тому для профілактики грипу не актуальна.
Більшою дієвістю володіє часник, за яким помічені властивості індукувати синтез ендогенних інтерферонів. Але тільки в кишківнику, тобто в тих тканинах, які безпосередньо контактують із м’якоттю зубка. Для профілактики грипу, сік часнику довелося б капати в ніс або полоскати ним горло, що неприйнятно.
Ще закріпилася слава чудодійного засобу за імбиром. Дійсно, корінь багатий на мінеральні та корисні біологічні речовини. Але позитивний його ефект при застуді пояснюється високим вмістом саліцилатів. Тобто, лікувальні властивості імбиру при грипі, аналогічні прийому аспірину. Про профілактичну роль імбиру говорити можна лише з позицій здорового способу життя: компонент повноцінного харчування, загальнозміцнюючий результат.
Лимон і цитрусові, вважається, ударними дозами аскорбінової кислоти долають вірусні інфекції. Однак, вони мають кислий смак через великий вміст лимонної кислоти, а не вітаміну C. Та й вирішальна роль аскорбінки в плані стимуляції імунітету піддається сумніву.
Простіше кажучи, народні засоби хороші в якості засобу неспецифічної профілактики грипу та ГРВІ в здорових людей, поза груп ризику по зараженню.
У разі контакту з інфекційним хворим, трав’яний відвар, мед, прополіс та інші засоби народної медицини не знижують ймовірність захворіти. Екзотичні методи з езотеричною спрямованістю, у принципі небезпечно розглядати.
Тим більш, що зараз є актуальні безпечні препарати з гарною переносимістю та ефективністю.
Кращі препарати для профілактики грипу та ГРВІ
В умовах міського життя, з недостатнім доступом до якісної та здорової їжі, дефіцитом рухової активності, оптимальні профілактичні властивості мають лікарські препарати. Їх багато, показані вони в різних випадках, далеко не завжди нешкідливі.
Для профілактики грипу застосовуються ліки з двох великих категорій:
- Системної дії. Це противірусні, що препарати приймаються всередину (або вводяться у вигляді ін’єкцій), і діють на весь організм.
- Місцевої дії. Це краплі в ніс (розчин інтерферону), спрей для носа (ІРС 19) і таблетки для розсмоктування («Еребра»). Перевага препаратів місцевої дії в тому, що вони не впливають на організм, підвищують опір організму локально, у місцях, вразливих для збудників грипу, ГРВІ та застуди.
Що стосується імуномодуляторів, то їх позитивний вплив на імунітет не доведено. А якщо він навіть і є, то дітям призначати їх не варто через незрілість імунної системи.
Своєю безпекою й ефективністю виділяється екстракт обліпихи крушиноподібної (Гіпорамін). Ця речовина має вражаючу властивість: при попаданні на слизові оболонки, створює на них щільну білкову плівку яка тримається до 4 годин.
Через такий захисний шар, вірусам грипу та іншим збудникам ГРВІ проникнути дуже важко, епітеліальні клітини-мішені залишаються не зараженими, хвороба не розвивається.
Гіпорамін є діючою речовиною препарату «Еребра» – універсального й безпечного профілактичного засобу. Таблетки потрібно розсмоктувати, тому що їх завдання – захистити від вірусів епітелій ротоглотки.
Екстракт обліпихи давно використовується в народній медицині, довів свою безпеку. Тому «Еребра» не протипоказана школярам і дітям, які відвідують дитячий садок, віком від 3 років.
Профіль безпеки дозволяє застосовувати Гіпорамін у дітей і більш раннього віку. Однак ті не завжди вміють розсмоктувати таблетку. Тоді її можна потовкти, змішати з водою й напоїти немовля.
Для профілактики грипу, людям із груп ризику досить розсмоктувати по 1 таблетці кожні 4 години протягом контакту з потенційно заразними особами. Шоколадний смак «Еребри» допомагає регулярному застосуванню препарату дітьми.